قیمت و خرید ایرواشر

دستگاه ایرواشر


بسیاری از افراد در مورد اینکه ایرواشر چیست و چه عملکردی دارد اطلاعاتی ندارند، به همین دلیل باید بدانید که ایرواشر یک سیستم سرمایشی و گرمایشی می باشد که توانایی پاکسازی هوا و فیلتر کردن محل مورد تهویه را به درستی انجام می دهد.

همچنین باید بدانید رطوبتی را که وارد فضای ساختمان می شود را تا حد قابل قبولی کنترل و افزایش می دهد. قطعاتی که در ایرواشر وجود دارد موتور الکتریکی و فن می باشد که موتور الکتریکی یا الکترو موتور به فن متصل شده است.

یکی دیگر از قطعات آن کویل آب گرم می باشد که به پکیج گازسوز ویا بویلر(دیگ) موتورخانه متصل می گردد. از جمله دیگر قطعات آن بدنه، شاسی، فیلترها، حسگر، سیستم خنک کاری تبخیری و … می باشد.

قطعاتی که در سیستم های ایرواشر به کار می رود تا حدودی ارزان تر از قطعات دیگری است و برای اینکه عملیات سرمایشی را انجام دهد نیازی به کمپرسور، چیلر، کندانسور و … ندارد. بر این اساس باید بدانید این سیستم تهویه نسبت به دیگر دستگاه ها قیمت بهتری دارد.

مهمترین قطعاتی که در این سیستم وجود دارد و نقش بسیار مهمی در عملکرد دستگاه دارند عبارت می باشد از فیلترها، پمپ، افشانک ها که این افشانک ها قطرات آبی را که در مسیر هوا وجود دارد درون دستگاه تزریق می کند، و همچنین فن که نقش بسیار مهمی در کارکرد دستگاه دارد. برای اینکه اطلاعات شما در این زمینه بیشتر شود در ادامه توضیحات بیشتری را ارائه می دهیم.

قیمت ایرواشر

عوامل زیادی بر قیمت ایرواشر تاثیرگذارند، از جمله این عوامل می توانیم به ظرفیت ایرواشر، اندازه دستگاه و مدل آن، جنس قطعات و شرکت سازنده اشاره کنیم. با این حال قیمت نهایی ایرواشر، به مدل مورد نظر شما که می تواند شامل مدل های آپارتمانی یا صنعتی شود، و همچنین برند ایرواشر بستگی دارد. اما در مجموع این دستگاه از قیمت مناسبی برخوردار است و مقرون به صرفه می باشد.

خرید ایرواشر

از مهمترین نکاتی که باید هنگام خرید ایرواشر به آن توجه شود، نوع کاربری ایرواشر، آب و هوا و رطوبت محل نصب ایرواشر می باشد. چراکه ایرواشر برای استفاده در فضاهای خشک مناسب تر می باشد.

یکی دیگر از مسائلی که در خرید ایرواشر اهمیت دارد، قیمت این دستگاه است. باید مراقب باشید که برای خرید ایرواشر، به مراکز فروش معتبری مراجعه کنید تا با توجه به نوع کاربری و مصرف تان، دستگاه هایی با قیمت های مناسب به شما ارائه کنند.

نحوه کارکرد ایرواشر :

دستگاه ایرواشر در حال گرمایش و سرمایش عملکردهای متنوعی دارد که برای آشنایی بیشتر رد ادامه به طور کامل عملکردهای آن را بیان می کنیم

طرز کارکرد سیستم در حالت گرمایش :

دستگاه ایرواشر کویل های در درون خود دارد که ای کویل ها به صورت مارپیچی هستند. این لوله های برای آبگرم و بخار داغ هستند که به درون موتورخانه اتصال پیدا می کند،در درون موتورخانه یک بویلر که یا دستگاه دیگ بخار و یادستگاه دیگ آب گرم هست وجود دارد که به خوبی آن را گرم می کند تا عملکرد درستی داشته باشد.

در دستگاه هایی که ساز ه کوچکی دارند امکان دارد که بتوانید از پکیج که آن رابتوانید بر روی دیوار نصب کنید و لوله کشی های آن را به راحتر انجام دهیداستفاده کنید.

زمانی که آب گرم در کویل جریان پیدا می کند فن هوای تازه ویا مخلوط آن با هوای برگشت را درون دستگاه از روی لوله هایی که بسیار داغ هستند و در کویل قرار دارند عبور می دهد و بعد از اینکه دما افزایش پیدا کرد آن را به درون ساختمان می فرستد.

این دستگاه یکی از بهترین دستگاه هایی می باشد که برای حالت گرمایش عملکرد بسیار خوبی دارد و قدرت آن تا حد بسیار زیادی بالا است. ساختار دستگاه ایرواشر در حالت گرمایشی دقیقا شبیه گرمایش دستگاه های هواساز می باشد.

زمانی که فرآیند گرمایش در درون این دستگاه انجام می شود، عملیات فیلتر کردن هوا هم انجام می شود و همچنین در صورتی که نیاز باشد می توانید از مشکلات آن که بر روی پوست تاثیر بدی می گذارد رطوبت آن را خوبی کنترل کنید.

کاربرد ایرواشر

طرز کارکرد سیستم در حالت سرمایش :

سیستم سرمایشی که در دستگاه ایرواشر وجود دراد تا حد بسیار زیادی با دستگاه های گرمایشی تفاوت دارد، چرا که در این دستگاه عملیات به صورت تبخیری انجام می شود و کارکرد سرمایشی خود را به درستی اجرا می کند.

در این دستگاه نازل های تزریق کننده وجود دارد که فشار آب بسیار بالا را در درون دستگاه به درستی کنترل می کند و در داخل هوایی که در درون دستگاه وجود دارد را به صورت ذرات پودری در می آورد.

ذراتی که پودری هستند تمایل بسیار زیادی به بخار شدن پیدا می کنند، به همین دلیل حرارت را به درستی از هوا می گیرد که این همان گرمای نهان می باشد که صرف تبخیر شدن قطرات به شکل پودر در آمده آب می شود و می تواند دمای هوا را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد.

در درون دستگاه ایرواشر هوایی که خنک شده است مانند حالت گرمایش فیلتر می شد و همچنین از آنجایی که با آب های تبخیر شده مخلوط می شود، رطوبت نسبی را تا حد بسیار زیادی افزایش می دهد.

بسیاری از افرادی که به خوبی نمی دانند ایرواشر چیست و عملکرد این نوع  دستگاه سرمایشی چگونه است باید بدانند که بیشتر در مناطقی که آب و هوای  نیمه خشک و یا خشک دارد مورد استفاده قرار می گیرد. شما در زمان خریداری این دستگاه باید دقت داشته باشید که آن را مطابق با آب و هوای منطقه خود خریداری نمایید.

به طور کلی باید بدانید دستگاه ایرواشر سرمایشی عملکرد بسیار مطلوبی دارد و به همین دلیل برای سرمایش بیشتر استفاده می شود. از آنجایی که این سیستم برای گرمایش برای عملکردهای خود به دستگاه های مکمل دیگری مانند پکیج و بویلر نیاز دارد در این مقوله شبیه به دستگاه هواساز یا روف تاپ پکیج می باشد.

اگر شما می خواهید دستگاه سرمایشی برای سوله ها و برای کارخانه ها و یا هر فضایی که هم هوا فیلتر شود و هم به لحاظ اقتصادی از روف تاپ پکیج یا پکیج هوا ساز خود دستگاه هواسازارزانتر باشد  بهتر است این نوع دستگاه را خریداری نمایید

انواع ایرواشر :

به طور کلی باید بدانید دستگاه ایرواشر به دو دسته مهم تقسیم می شود که یکی از آنها خانگی و دیگری صنعتی می باشد. ایرواشرهای خانگی به صورت سقفی، پشت بامی و ایستاده می باشد که شما می توانید هر نوع از آن را که بیشتر تمایل دارید را خریداری نمایید.

نوع صنعتی آن هم در بسیاری از مکان های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد، البته باید دقت داشته باشید که این نوع از دستگاه های خنک کننده و گرما دهنده به صورت تلفیقی کار می کنند. در درون آن یک تصفیه کننده و همچنین رطوبت زن وجود دارد که هوا را به خوبی تصفیه می کند. استفاده کردن از این دستگاه به علت موارد زیر می باشد.

  1. آلودگی ها را تا حد بسیاری کاهش می دهد و موادی که مضر هستند و برای سلامتی ضرر دارد را تا حد زیادی کاهش می دهد، از آنجایی که در هوا این مواد وجود دارند باید به خوبی از بین برده شوند که این عمل با فیلتراسیون و همچنین پاشش قطرات پودری آب صورت می گیرد.
  2. رطوبت نسبی که در هوا وجود دارد را به خوبی کنترل می کند و تا حد زیادی افزایش هم می دهد.
  3. سرمایش و گرمایش محیط را تا حد بسیار مطلوب می رساند و به همین دلیل در بسیاری از مکان ها از آن استفاده می کنند.

انواع ایرواشر

راهنمای تخمین ظرفیت مناسب برای ایرواشر:

برای انتخاب ظرفیت دقیق هواشوی می توان از همان جداول تخمین ظرفیت کولر آبی استفاده نمود. اکثر ایرواشرها در چهار طول متفاوت ۵ فوت،۷ فوت،۹ فوت و ۱۴ فوت ساخته می شوند.

ایرواشر های ۵ فوتی از نوع تک بانک و ایر واشرهای ۷ و ۹فوتی ۲ بانک و هم در سرمایش و هم افزایش رطوبت نقش دارند و ایر واشرهای ۱۴ فوتی که از ۲ بخش ۷ فوتی ساخته شده اند  و ۲ مرحله ای محسوب می شوند.

راندمان یا بازده دستگاه ایرواشر بین ۶۰ تا ۹۵ درصد می باشد و میزان آن بستگی به چگونگی چیدمان افشانک ها و سرعت هوا و میزان فشار آب در نازل ها،طول دستگاه ایرواشر،ارتفاع ایر واشر و همچنین دمای آب دارد.

از آنجا که بازده ایرواشرها از کولر های آبی بیشتر می باشد می توان به ازای هر متر مکعب۱۲ فوت مکعب بر دقیقه در نظر گرفت.

دبی آب هواشوی تک بانک                        ۵-۶ گالن بر دقیقه به ازای هر ۱۰۰ فوت مکعب بر دقیقه

دبی آب هواشوی دو بانک                        ۱۰-۱۲ گالن بر دقیقه به ازای هر ۱۰۰ فوت مکعب بر دقیقه

دبی هر افشانک                                      ۱٫۲۵-۲٫۵ گالن بر دقیقه

سطح پوشش هر افشانک                            ۷۵٫ -۲٫۵ فوت مربع

ارتفاع پمپاژ                                            ۵۵-۱۰۰ فوت آب

زیر آب کشی                                           ۱۰% کل آب تشت

تعیین ظرفیت هوادهی ایرواشر:

 {  دمای مرطوب طراحی}   –  {   دمای خشک طراحی  } = تعداد دفعات تعویض هوا دردقیقه

تعداد دفعات تعویض هوا در دقیقه   /   حجم فضا   =    ظرفیت هوادهی مورد نیاز

سوالات متداول ایرواشر

کلاس بندی ایرواشر چیست؟

ایرواشرها معمولا در سه کلاس ۴، ۶ و ۸ تقسیم بندی می شوند.

قیمت ایرواشر چگونه است؟

قیمت دستگاه ایرواشر در مقایسه با سیستم هایی مانند روف تاپ پکیج و یا چیلر و هواساز، بسیار پایین تر است.

طرز کار ایرواشر چیست؟

ایرواشر مانند هواساز توسط فن، هوا را به داخل دستگاه کشیده و پس از تنظیم دما و افزایش رطوبت آن، با کانال کشی هوا را در قسمت های مختلف توزیع می کند.

آیا ایرواشر برای گرمایش هم استفاده می شود؟

ایرواشر توانایی تأمین گرمای مورد نیاز در فصل زمستان را نیز دارد.

کاربرد ایرواشر چیست؟

ایرواشر در مناطقی که رطوبت ندارند، مانند سوله های صنعتی قابل استفاده می باشد.

اجزای تشکیل دهنده ایرواشر کدام اند؟

فن دمنده، پمپ سیرکولاسیون، و نازل های آب پاش از اجزای ایرواشر هستند.

پروژه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما